اصطلاحات فرودگاهی که باید دانست

آمارها نشان میدهد مردم علاقه ی بسیاری به سفر با هواپیما دارند تا قطار و اتوبوس بنابراین فرودگاه ها روزانه مسافران زیادی را میبیند که اگه با اصطلاحات فرودگاه آشنایی نداشته باشند دچار سردرگمی و بهم ریختگی میشوند.

سیتی سیزن امروز قصد داره تا با توضیح ساده ای راجع به این اصطلاحات درک آنها را برای مسافران راحت تر کند.

چک این : سالنی که در آن بارها را به متصدی تحویل داده و کارت پرواز خود را جهت خروج تحویل می گیرید.

ترانزیت : سالنی که مسافران پس از تحویل بار و دریافت کارت پرواز خود به آن وارد می شوند.

بوردینگ : به آخرین سالنی گفته می شود که مسافران قبل از پرواز در حال انتظار در آن هستند.

ایرلاین:  ایرلاین به شرکتی گفته می شود که صاحب هواپیماهاست؛ معمولا ایرلاین بعد از نام شرکت می آید مانند: ترکیش ایرلاین، امارات ایرلاین

کانتر : باجه هایی که در سالن چک این قرار دارند و شماره گذاری شده اند و مسافران جهت تحویل بار و دریافت کارت پرواز باید به آن ها مراجعه کنند.

گیت : به درب هایی گفته می شود که در سالن بوردینگ قرار گرفته است و مسافران جهت سوار شدن به هواپیما باید از این درب ها عبور کنند و کارت پرواز خود را ارائه نمایند.

بِلت : به قسمتی گفته می شود پس از پیاده شدن از هواپیما به آن سالن مراجعه می کنید٬ محل قرار گرفتن بار مسافران را بِلت می گویند.

اصطلاحات فرودگاهی که باید دانست

جامه دان : خدماتی که در خصوص بار همراه مسافران و موارد مربوط به آن گفته می شود در سالن ورودی فرودگاه دفاتری به همین نام جهت پیگیری بار مسافران وجود دارد.

تا اینجا پرکاربردترین اصطلاحات فرودگاهی که باید دانست را با هم مرور کردیم اما همچنان نکات و اصطلاحاتی هست که دانستنشون خالی از لطف نیست.

فلایت : فلایت به پروازی گفته می شود بین یک مبدا و مقصد انجام می شود. هر پروازی دارای یک شماره مشخص است و برای دریافت اطلاعات پرواز باید شماره پرواز را داشته باشید.

لی اوور : این اصطلاح به توقف میان راه و یا پرواز گفته می شود. برای رسیدن به مقصد مسافران باید پیاده شوند و مجددا سوار بر هواپیمای دیگری شوند که این انتظار ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت زمان ببرد که به این وضعیت لی اوور گفته می شود.

دیلی : به تاخیر در پرواز یا فرود هواپیما گفته می شود.

آن تایم: به پروازهایی گفته می شود که به موقع و طبق زمانبندی انجام می شوند. وقتی پروازی بدون تاخیر و سر وقت انجام می شود می گویند پرواز آن تایم است.

 ارایول: پروازهایی که به مقصد فرودگاه انجام می شوند. در فرودگاه ها تابلویی به نام ارایول بورد وجود دارد که نشان می دهد چه پروازهایی در چه زمانی به فرودگاه می رسند.

کنسل: این واژه را آنقدر در زندگی روزمره استفاده کرده ایم که دیگر معنایش را همه می دانند. پرواز کنسل شده یعنی پروازی لغو شده است و در هنگام کنسل شدن پرواز، مسافران مجبورند با پروازهای دیگر به مقصد برسند. پروازهای کنسل شده روی تابلوی اطلاعات پروازی با رنگ قرمز مشخص می شوند تا مسافران بدانند آن پرواز انجام نمی شود.

بوردینگ: به معنای سوار شدن است و به زمانی گفته می شود که مسافران در حال سوار شدن به هواپیما هستند. در این هنگام می گویند پرواز در وضعیت بوردینگ است.

منبع :

هتل ایرپورت

الی گشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *